Maahantuonti Agri-Kymi Oy

TEMPO-PAALIVAUNUN SERMIT PITÄVÄT KUORMAN KYYDISSÄ

Tempo PV -paalivaunun vahvat sermit varmistavat sidonnan ohella, että rehupaalit tai laatikot pysyvät paikoillaan.

Paalikärryjä on saatavilla kantavuudeltaan neljässä kokoluokassa: 9, 12, 18 ja 20 tonnia. Niitä käytetään pääasiassa heinä- ja olkipaalien ajoon mutta paljon myös esimerkiksi juureslaatikoiden kuljetukseen. Lavan pohja on tasainen, jolloin paalit eivät rikkoonnu kuormattaessa.

Tempo-vaunu on vahva. Järeästä putkipalkista tehty ja usealla poikittaisella välipalkilla jäykistetty suorakaiteen muotoinen runko kestää kuorman aiheuttamat väännöt. Näin valmistettuna saadaan suuri kantavuus omapainon jäädessä pieneksi. Tempot onkin tehty suurille kuormille ja nopeaan ajoon.

Teräksistä lavaa kiertää myös kantillaan oleva putkipalkki, josta muodostuu lavanreunaan tukeva kynnys. Etu- ja takasermit ovat mekaanisesti säädettävät.

Hiipivä ja etupyörää käännössä keventävä teli on sijoitettu niin, että Tempo-paalivaunu kääntyy ketterästi myös peltotielle. Vetoaisa on kumivaimennettu eli se estää vetokoukulle tulevia iskuja. Lisävarusteena on isompiin vaunuihin saatavana myös hydraulisesti vaimennettu vetoaisa. Tarpeesi mukaan saat eri rengasvaihtoehtoja.

Vakiovarusteina paalivaunuissa ovat äärivalot eli oranssit ledit sivuilla ja ajovalot takana. Lavan alapuolella on sidontaliinojen kiinnityspaikat sekä tarvikelaatikko kuormaliinojen säilytystä varten.

Vertaile tuotteita - tekniset tiedot

  • PV9

  • PV12

  • PV18

  • PV20

Avaa vertailu
PV9PV12PV18PV20
Kantavuus (t)9121820
Paino (kg)2050270037004150
Kokonaispituus (m)8,39,310,912,1
Leveys (m)2,552,552,552,55
Lavan pituus (m)6,57,5910,5
Lavan leveys (m)2,52,52,52,5
Kuormauskorkeus (m)1,11,351,351,35
Lavan pohja (mm)33--
Pyörännavat (ADR)6-pulttia8-pulttia--
Napa-akselin vahvuus (mm)6090--
JarrutEtupyörälläEtupyörällä2 pyörällä4 pyörällä
Vetoaisan kumivaimenninEiEiVakionaVakiona
Hydr. sivulaidatEiLisävarusteLisävarusteLisävaruste
Rengasvaihtoehdot400/60-15.5
19.0/45-17
500/50-17
550/45-22.5
600/50R-22.5710/45R22.5

Pyydä tarjous tai kysy lisää tuotteesta



    Kysy lisää asiantuntijalta

    Agri-Kymi logo

    Agri-Kymi maahantuo ja myy traktorikäyttöisiä työkoneita ja perävaunuja maatilojen ja koneyrittäjien käyttöön. Tuomme markkinoille ratkaisuja, jotka ovat kustannustehokkaita, laadukkaita ja järkevästi hinnoiteltuja. Laajasta valikoimastamme löydät myös varaosat ja tarvikkeet.

    Tutustu

    Samuli Lindeman

    Tuotetuki
    020 743 2047
    samuli.lindeman@agrikymi.fi

    Ajankohtaista

    26.11.2021

    Koneurakointiyrittäjä panostaa huoltoon ja ajantasaiseen kalustoon »

    22.11.2021

    Tempo-paalivaunu on helppo kuormata ja kulkee hyvin »

    12.11.2021

    Tempo-yleisperävaunu on maatilan monikäyttöinen tilaihme »

    Maahantuonti Agri-Kymi Oy

    Kaupinkatu 4, 45130 Kouvola

    Seuraa meitä somessa

               

     

    Copyright © 2021 Agri-Kymi Oy
    '